Przeprowadzono doświadczenie chemiczne przedstawione na schemacie Oblicz stężenie procentowe powstałego roztworu wodorotlenku litu Wynik podaj z dokładnością do jednego miejsca po przecinku 5 g tlenku litu do 150 g wody

Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
masa tlenku=5g Cp LiOH=?
mw = 150g
M Li₂O = 30g/mol
M H₂O = 18g/mol
M LiOH = 24g/mol
tlenek aktywnego metalu + woda = zasada
tlenek litu + woda = zasada litowa
5g x g
Li₂O + H₂O = 2LiOH
30g 48g
30 tlenku...............48g
5g tlenku.................xg
x = 8 g LiOH
ms = 8g
5g xg
Li₂O + H₂O = 2LiOH
30g 18g
30g tlenku "zużywa" 18g wody
5g tlenku "zużywa" xg wody
x = 3g wody
W roztworze pozostało 150g - 3g = 147g wody
mw = 147g
Obliczmy masę roztworu, mr:
mr = ms + mw
mr = 8g + 147g = 155g
Cp = ms*100%/mr
Cp = 8g *100%/155g
Cp = 5,16% ≅ 5,2%
Odp. Stężenie procentowe powstałego roztworu wodorotlenku litu wynosi 5,2%.