jak obliczy zadanie 4

Objętość jest zmienną ekstensywną, co pozwala nam oszacować objętość kulki na
[tex]V=6cm^3[/tex]
w tej sytuacji gęstość:
[tex]\rho=\frac{m}{V}=\frac{42.84g}{6cm^3}=7.14\frac{g}{cm^3}[/tex]
pozdrawiam
Witaj :)
Do rozwiązania tego zadania zastosujemy wzór na gęstość:
[tex]\Large \boxed{ d=\frac{m}{V}}[/tex]
Masę kulki wykonanej z cynku znamy z treści zadania, i jest to 42,84g. Aby obliczyć objętość tej kulki należy odjąć objętość wody wraz z kulką od objętości samej wody:
[tex]\Large \boxed{V=106cm^3-100cm^3=6cm^3}[/tex]
Mając już wszystkie potrzebne dane obliczamy gęstość cynku, z którego wykonana jest kulka:
[tex]\Large \boxed{d=\frac{42,84g}{6cm^3}= 7,14g/cm^3}[/tex]
ODP.: Gęstość cynku wynosi 7,14g/cm³.