Na podstawie ilustracji Oblicz cenę miseczki i dzbanka
(słabo z matmą u mnie hihi)

Odpowiedź:
Cena miski to :26 zł
Cena dzbanka to : 18 zl
Szczegółowe wyjaśnienie:
x = cena miski
y = cena dzbanka
Tworzę układ równań i rozwiązuje go metodą przeciwnych współczynników.
{ 3x + 2y = 114
{6x + 2y = 192 /*(-1)
{ 3x + 2y = 114
{ - 6x - 2y = - 192
{3x +2y - 6x - 2y = 114 - 192
- 3x = - 78 /:(-3)
x = 26
{ 3x + 2y = 114
3 * 26 + 2y = 114
78 + 2y = 114
2y = 114 - 78
2y = 36 /:2
y = 18
{ x = 26
{ y = 18