👤

5. a) Leszek kupił 0,75 kg gruszek po 3,40 zł za 1 kg i ananasa. Dał kasjerce 20 zł i otrzymał 8,75 zł reszty. Ile kosztował ananas? b) Olek zapłacił 5,75 zł za 2,5 kg jabłek. Iza kupiła 3,2 kg innych jabłek i zapłaciła 7,20 zł. Które jabłka miały wyższą cenę za 1 kg?

SZYBKOO (klasa 6)​


Odpowiedź :

a)

0,75 * 3,40 = 2,55

20 - 8,75 = 11,25

11,25 - 2,55 = 8,70

Odpowiedź. Ananas kosztował 8,70 zł.

b)

5,75 zł ---- 2,5 kg

x           ----  1 kg

x = [tex]\frac{5,75 *1}{2,5} = \frac{5,75}{2,5} = 2,3[/tex]         - tyle kosztuje 1 kg jabłek Olka

7,20 zł ------ 3,2 kg

  x        -----  1 kg

x = [tex]\frac{7,20 * 1 }{3,2} = \frac{7,20}{3,2} = 2,25[/tex]       - tyle kosztuje 1 kg jabłek Izy

2,30 - 2,25 = 0,05

Odpowiedź. Jabłka Olka mają wyższą cenę za 1 kg o 5 groszy.