Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
[tex]v_o=90\frac{km}{h}=90*\frac{1000m}{3600s}=25\frac{m}{s}[/tex]
[tex]v_k=0[/tex] ponieważ auto się zatrzymuje
[tex]t=8s[/tex] czas hamowania
[tex]Szukane:a,s[/tex]
ruch jednostajnie opóźniony ,
a) obliczam opóźnienie
[tex]a=\frac{v_k-v_o}{t}[/tex]
[tex]a=\frac{0-25\frac{m}{s} }{8s}\approx-3,1\frac{m}{s^2}[/tex]
b) obl. drogę
[tex]s=v_ot-\frac{at^2}{2}[/tex]
[tex]s=25\frac{m}{s}*8s-\frac{3,1\frac{m}{s^2}*(8s)^2 }{2}=200m-99,2m\approx100,8m[/tex]