Odpowiedź :
Odpowiedź:
Na dno naczynia działa ciśnienie hydrostatyczne równe 1260 Pa.
Wyjaśnienie:
Ciśnienie hydrostatyczne to ciśnienie w cieczy.
Ciśnienie słupa cieczy zależy od głębokości h (wysokości słupa cieczy) oraz od gęstości cieczy.
[tex]p_{h} = d\cdot g\cdot h[/tex]
gdzie:
ph - ciśnienie hydrostatyczne [Pa]
d - gęstość cieczy [kg/m³]
h - głębokość (wysokość słupa cieczy) [m]
g - przyspiezsenie ziemskie
[tex]dane:\\h = \frac{1}{2}\cdot20 \ cm = 10 \ cm = 0,1 \ m\\d = 1260\frac{kg}{m^{3}}\\g = 10\frac{N}{m^{2}} \ - \ gestosc \ gliceryny\\1 \ Pa = 1 \frac{N}{m^{2}}\\szukane:\\p_{h} = ?\\\\p_{h} = d\cdot g\cdot h\\\\p_{h} = 1260\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{N}{kg}\cdot0,1 \ m =1260\frac{N}{m^{2}}\\\\\underline{p_{h} = 1260 \ Pa}[/tex]