👤

jezeli 0,75 ml wina kosztuje 45 zł to ile kosztuje 100 ml? jak to policzyc

Odpowiedź :

Zadanie dotyczy proporcji.

Zgodnie z treścią zadania - możemy zapisać, że:

[tex]0,75\ ml ---- > 45\ zl\\\\100\ ml --- > x\\\\[/tex]

Mnożymy na krzyż i otrzymujemy:

[tex]x = \cfrac{100\ ml \cdot 45\ zl}{0,75\ ml} = 6000\ zl[/tex]

Najpewniej w zadaniu miało być, że 0,75 l = 750 ml kosztuje 45 zł, czyli:

[tex]750\ ml --- > 45\ zl \\\\100\ ml --- > x \\\\[/tex]

Mnożymy na krzyż i otrzymujemy:

[tex]x = \cfrac{100\ ml \cdot 45\ zl}{750\ ml}= 6\ zl[/tex]

SPJ3