Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
m NaOH = 6g m soli=?
m HNO₃ = 12,6g odczyn=?
- Obliczam ilość moli zasady:
M NaOH = 40g/mol
1 mol...............40g
x moli.................6g
x = 0,15 mola NaOH
- Obliczam ilość moli kwasu:
M HNO₃ = 63g/mol
1 mol...............63g
x moli.................12,6g
x = 0,2 mola HNO₃
NaOH + HNO₃ = NaNO₃ + H₂O
1 mol 1 mol
0,15 mola 0,2 mola
Czyli mamy nadmiar kwasu - 0,05 mola, (0,2 - 0,15 = 0,05)
Odczyn roztworu po reakcji jest kwasowy.
- Ile g soli powstanie:
1 mol NaOH...............85g soli
0,15 mola....................x g
x = 12,75 g soli - NaNO₃
Odp. Roztwór ma odczyn kwasowy, powstanie 12,75g soli.