Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
Dane: Szukane:
Cp=1% Vr=?
V = 50ml = 50cm³
pH =12
- Obliczam masę substancji rozpuszczonej w 1% roztworze KOH, ms:
mr = V*d
mr = 50cm³*1,05g/cm³
mr = 52,5g
ms = Cp*mr/100%
ms = 1%*52,5g/100%
ms = 0,525g KOH
- Ile to moli:
MKOH = 56g/mol
1 mol...............56g
x moli..............0,525g
x = 0,009375 mola KOH
- Obliczam {OH⁻]:
pH =12 to pOH = 2
[OH-] = 10⁻²mol/dm³
Mocna zasada czyli [OH⁻] = Cm
- Obliczam V nowego roztworu:
Cm = [OH⁻] = 10⁻²mol/dm³
Cm=n/V
V = n/Cm
V = 0,009375/0,01
V = 0,9375 dm³ ≅ 0,94 dm³
Odp. Należy dopełnić do objętości 0,94 dm³