👤

Marcin otrzymał 50 zł na zakup słodyczy dla swych urodzinowych gości. Chłopiec
kupił już 0,80 kg cukierków po 25,50 zł za kilogram i 0,73 kg cukierków po 32 zł za kilogram.Czy Marcinowi wystarczy pieniędzy na dokupienie jeszcze 30 dag pralinek po 28 zł za kilogram? Zapisz


Odpowiedź :

Zakup pierwszych cukierków:

0,8 * 25,50 = 20,40 [zł]

Zakup drugich cukierków:

0,73 * 32 = 23,36 [zł]

Zakup pralinek:

30 dag = 0,3 kg

0,3 * 28 = 8,40 [zł]

Czy Marcinowi wystarczy pieniędzy?

50 - 20,40 - 23,36 = 6,24 [zł]

Odpowiedź : Marcinowi nie wystarczy pieniędzy na zakup pralinek, ponieważ pralinki kosztują 8,40 zł, a jemu zostało 6,24 zł.