Odpowiedź :
Dane:
[tex]m_M - masa_.Marka=50kg\\m_T-masa_.tratwy=40kg\\v_M-predkosc_.marka=4\frac{m}{s} \\[/tex]
Szukane:
[tex]v_T -predkosc_.tratwy[/tex]
Korzystamy z zasady zachowania pędu.
[tex]p_{tratwy}=p_{Marka}=m_T*m_T=m_M*v_M=40kg*v_T=50kg*4\frac{m}{s} \\v_T=\frac{200}{40} =5\frac{m}{s}[/tex]
Zwrot prędkość tratwy będzie przeciwny do zwrotu prędkości Marka