Odpowiedź :
1.
Podczas wnoszenia worka cementu o masie m = 25 kg na wysokość h = 4m
Praca:
W₁ = Ep = mgh
W₁ = mgh
W₁ = 25 kg × 10 m/s² × 4 m = 1000 J = 1 kJ
Moc:
P₁ = W₁ ÷ t₁
t₁ = 5/6 min = 5/6 × 60 s = 50 s
P₁ = 1000J ÷ 50 s = 20 W
2.
W fizyce o wykonanej pracy możemy mówić wtedy, gdy:
a) na ciało działa siła;
b) podczas działania siły nastąpiło odkształcenie lub przesunięcie ciała;
c) kierunek przesunięcia nie jest prostopadły do kierunku działania siły.
W przypadku poziomego przenoszenia worka cementu murarz nie wykonuje pracy, bo kierunek przesunięcia jest prostopadły do kierunku działania siły.
W₂ = 0
P₂ = 0