Byłby ktoś w stanie obliczyć mi to?

Rozpuszczalność KNO3 (azotan (V) potasu) w temperaturze 64°C wynosi ok. 124g/100g wody.
Rozpuszczalność KNO3 w temperaturze 32°C wynosi ok. 41g/100g wody.
Początkowo mamy roztwór nasycony (64°C) o masie 440g i go ochładzamy do 32°C - należy obliczyć, ile soli wykrystalizuje.
Dane: ms=124g, mr=124g+100g=224g
Cp = (ms*100%)/mr = (124g*100%)/224g = 55,4%
Dane: Cp=55,4%, mr=440g
ms = (Cp*mr)/100% = (55,4%*440g)/100% = 243,76g
mw = mr - ms = 440g - 243,76g = 196,24g
Czyli roztwór przed ochłodzeniem składa się z 243,76g KNO3 i 196,24g wody.
Obliczymy to z proporcji
41g (sól) -- 100g (woda)
x (sól) -- 196,24g (woda)
x = (41g*196,24g)/100g = 80,46g
W roztworze ochłodzonym pozostało rozpuszczone 80,42g soli, reszta wykrystalizowała. Aby obliczyć ile KNO3 wykrystalizowało, należy od masy soli rozpuszczonej w temp. 64°C odjąć masę soli rozpuszczonej w 32°C:
m(KNO3) = 243,76g - 80,46g = 163,3g
Odp. Po ochłodzeniu roztworu wykrystalizuje 163,3g azotanu (V) potasu.
// zapewne nie odczytałam idealnie rozpuszczalności, stąd jest to "ok." - lepiej dopuścić granicę +/- 2g błędu odczytu