Odpowiedź :
Vo=28 m/s
g=10 N/kg
h=?
Ep=Ek
m*g*h=0,5*m*Vo²
g*h=0,5*Vo²
h=Vo²/(2*g)
h=28²/(2*10)
h=39,2 m
Vk=Vo-g*t
Vk=0
Vo=g*t
t=Vo/g
t=28/10
t=2,8 s
Vo=28 m/s
g=10 N/kg
h=?
Ep=Ek
m*g*h=0,5*m*Vo²
g*h=0,5*Vo²
h=Vo²/(2*g)
h=28²/(2*10)
h=39,2 m
Vk=Vo-g*t
Vk=0
Vo=g*t
t=Vo/g
t=28/10
t=2,8 s