👤

Ile g tribromofenolu powstanie w reakcji fenolu z wodą bromową o masie 80g i stężeniu Cp = 5%?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Tak wygląda reakcja

Wyjaśnienie:

MBr2= 160g/mol

Mzw.org.= 331g/mol

ms=Cp - mr=100g = tu nie ma różnicowania - aparat matematyczny (po prostu klasyczne odejmowanie) tylko, jest przedstawiona proporcja z def. na stężenie procentowe jest to masa sub.= Cp. rozpuszczona w 100g roztworu.

5g-100g

x-80g

x=mBr2= 4g

n= m/M

nBr2= 4/160= 0,025mol

3nBr2=1n tribromofenolu

n= 0,025/3= 0,008 mol

n= m/M

m= n*M

m=0,008*331= 2,648g= odp.

Zobacz obrazek Pbulak123