👤

Uczeń przygotował 30-procentowy roztwór wodny soli kuchennej i rozlał go do trzech zlewek po 250g w każdej.

a) Do pierwszej zlewki dolał 100g wody. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu

b) Do drugiej zlewki dosypał 12g soli. Oblicz, jak zmieniło się stężenie procentowe roztworu i ile ono wynosi.

c) Z trzeciej zlewki odparował 50g wody. Oblicz, jakie stężenie procentowe ma roztwór po odparowaniu.


Odpowiedź :

a) Dane:

mr1=250g

Cp1=30%

mr2=250g+100g=350g

Szukane:

ms=?

ms=Cp1*mr1/100%

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms=30%*250g/100%

ms=75 g

Cp2=75g*100%/350g

Cp2=21,43%

b) Dane:

mr1=250g

Cp1=30%

mr2=250g+12g=262g

Szukane:

ms1=?

ms1=Cp1*mr1/100%

ms2=?

ms2=ms1+12g

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms1=30%*250g/100%

ms1=75 g

ms2=75g+12g

ms2=87g

Cp2=87g*100%/262g

Cp2=33,21%

c) Dane:

mr1=250g

Cp1=30%

mr2=250g-50g=200g

Szukane:

ms=?

ms=Cp1*mr1/100%

Cp2=?

Cp2=ms*100%/mr2

Obliczenia:

ms=30%*250g/100%

ms=75 g

Cp2=75g*100%/200g

Cp2=37,5%