👤

Klasa 7 roztwory. Nie wiem jak to zrobić zbytnio i będę wdzięczny za pomoc :) Oblicz ile gram wody należy odparować z roztworu o masie 400g i stężeniu 20%, aby uzyskać roztwór o

stężeniu 60%​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

cp=ms/mr ×100%

20%=ms/400g ×100%

ms=80g

mr=320g

60%=ms/mr ×100%

60%=80g/mr ×100%

mr=ms+mH2O

mr=80g+mH2O

60%=80g/80g+x ×100%

0.6=80/80+x

48+0.6x=80

0.6x=32

x=53.3g

czyli było 320g wody a teraz jest 53.3g wody

w takim razie musimy odparowac 320-53.3=266.7g wody