👤

Do szklanki o wysokości 15 cm nalano wodę o gęstości 1000 3
kg
m . Oblicz ciśnienie wody na dnie szklank


Odpowiedź :

[tex]dane:\\h = 15 \ cm = 0,15 \ m\\d = 1000\frac{kg}{m^{3}}\\g = 10\frac{N}{kg}\\szukane:\\p = ?\\\\p = d\cdot g\cdot h\\\\p = 1000\frac{kg}{m^{3}}\cdot10\frac{N}{kg}\cdot0,15 \ m\\\\p = 1 \ 500 \ Pa = 15 \ hPa = 1,5 \ kPa\\\\\\1 \ hPa = 100 \ Pa\\1 \ kPa = 1000 \ Pa[/tex]