Podczas hamowania trwającego 15s samochód o masie jednej tony jednostajnie zmniejszył prędkość 108 km/h do zera. Proszę obliczyć wartość siły hamującej.

Dane:
t=15s
m=1t=1000kg
v0=108km/h=30m/s
vk=0m/s
Szukane:
F=?
Rozwiązanie:
F=ma
Gdzie:
[tex]a=\mid\frac{\Delta v}{t}\mid=\mid\frac{v_k-v_0}{t}\mid=\frac{30}{15}=2\frac{m}{s^2}[/tex]
F=1000*2=2000N