👤

Zadanie 1( 3p)

Ola i Basia kupiły takie same cukierki na wagę. Basia za 36 dag cukierków

zapłaciła 11,52 zł, a Ola za swoje zapłaciła 17,28 zł. Ile dekagramów więcej

cukierków kupiła Ola niż Basia ? Zapisz obliczenia.

Zadanie 2( 3p)

Uczniowie klasy VII wybierali przewodniczącego swojej klasy. Było dwoje

kandydatów: Ania i Bartek. Każdy z uczniów oddał jeden ważny głos. Ania

uzyskała 56,25% wszystkich głosów, pokonując Bartka 4 głosami. Ilu uczniów

wzięło udział w głosowaniu? Zapisz obliczenia

DAJE DUŻO PUNKTT​


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Sposób 1.

36 dag to 11,52 zł

18 dag to 5,76 zł

54 dag to 17,28 zł

Odpowiedź: Ola kupiła 54 dag cukierków.

Sposób 2.

x – cena kilograma cukierków

0,36x = 11,52

x = 32 zł

y – masa cukierków kupionych przez Olę

32y = 17,28

y = 0,54 kg

0,54 kg = 54 dag

Odpowiedź: Ola kupiła 54 dag cukierków.

uwaga:

Pamiętaj, że jest to zadanie otwarte. Na egzaminie we wskazanym miejscu umieść pełne rozwiązanie.