Odpowiedź :
[tex]dane:\\S_1 = 0,2 \ m^{2}\\S_2 = 6 \ m^{2}\\F_2 = 9 \ 000 \ N\\szukane:\\F_1 = ?\\\\Rozwiazanie\\\\Z \ prawa \ Pascala\\\\\frac{F_1}{S_1} = \frac{F_2}{S_2} = constans\\\\F_1\cdot S_2 = F_2\cdot S_1 \ \ /:S_2}\\\\F_1 = F_2\cdot\frac{S_1}{S_2}\\\\F_1 = 9000 \ N\cdot\frac{0,2 \ m^{2}}{6 \ m^{2}} = 9000 \ N \cdot\frac{1}{30}=300 \ N[/tex]
Odp. Siła przyłożona na mały tłok ma wartość 300 N.