👤

Rozwiąż zadanie krok po kroku, podaj pełną odpowiedź.
Oblicz stężenia procentowe roztworu otrzymanego po odparowaniu 100 g rozpuszczalnika z 800 g roztwory o stężeniu 35%.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

dane:

C%1 =35%

mr1=800g

mr2= 800- 100g =700g

szukane;

ms1

C%2-->  po odparowaniu rozpuszczalnika

wyliczenie;

1-szukamy ms1;

  ms1=C%1 *mr1/100%

ms1= 35 %*800g/100% = 280g

2. obliczamy C%2 po odparowaniu 100g rozpuszczalnika

C%2=ms1/mr2 *100%

C% = 280g/700g*100%

C%=40%

odp: C%po odparowaniu 100g rozpuszczalnika wyniesie 40%