👤

Jakie jest stężenie molowe roztworu NaOH o stężeniu procentowym 35% i gęstości 1,38g/cm³?.
Dziękuję


Odpowiedź :

Witaj :)

Dane:

[tex]C_p=35\%\\d= 1,38g/cm^3=13800g/dm^3\\M_{NaOH}=40g/mol[/tex]

Szukane:

[tex]C_M=?[/tex]

                                                 Rozwiązanie:

[tex]C_M=\frac{C_p\cdot d}{100\%\cdot M_{NaOH}} \\\\C_M=\frac{35\% \cdot 1380g/dm^3}{100\%\cdot 40g/mol} =12,1mol/dm^3[/tex]

ODP.:  stężenie molowe wynosi 12,1mol/dm³