👤

a) Do 100 g wody o temperaturze 20°C dodano 60 g chlorku amonu. Ile gramów chlorku amonu uległo rozpuszczeniu, a ile się nie rozpuściło? Jaką temperaturę powinna mieć woda, aby cały chlorek amonu uległ rozpuszczeniu?
b) W jakiej temperaturze rozpuszczalność chlorku potasu jest taka sama, jak rozpuszczalność chlorku amonu w temperaturze 50°C?
c) Ile gramów chlorku potasu można maksymalnie rozpuścić w 150 g wody o temperaturze 30°C?
d) Jaki rodzaj roztworu (nasycony czy nienasycony) powstanie po zmieszaniu 70 g chlorku amonu i 150 g wody o temperaturze 60°C?
e) Jakie jest stężenie procentowe nasyconego w temperaturze 40°C roztworu chlorku potasu? Odpowiedź:

DAJE NAJ PROSZĘ O SZYBKĄ ODPOWIEDŹ


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

a.

Rozpuszczalność = R

R NH₄Cl w 20°C wynosi  38g

czyli rozpuszczeniu uległo 38g chlorku amony,

nie rozpuściły sie 60g - 38g = 22g chlorku amonu

b.

R NH₄Cl w 50°C  wynosi  50g

Taką samą rozpuszczalność ma KCl w 70°C.

c.

R KCl w 20°C  wynosi 40g

40g...................100g wody

x g.....................150g wody

     x =  60g KCl

Można rozpuścić 60g KCl

d.

R NH₄Cl w 60°C  wynosi  56g

56g...............100g wody

xg...................150g wody

        x = 84g NH₄Cl

Powstanie roztwór nienasycony, rozpuszczono 70g, a można rozpuścić 84g NH₄Cl.

e.

R KCl w 40°C wynosi 42g

ms = 42g

mr = 42g + 100g = 142g

Cp = ms*100%/mr

Cp = 42g*100%/142g

Cp = 29,6%