👤

4. Samochód o masie 950kg (wraz z kierowcą paliwem i ladunkiem) porusza sie do przodu z sila 650N, a opory ruchu wynoszą 550N. Z jakim przyspieszeniem porusza sie samochod

5. Oblicz mase pojazdu, ktorego rozpedzanie w czasie 9s do szybkosci 36km/h wymaga wypadkowej sily 9N


Odpowiedź :

zad 4

m=950kg

F=650N

Fo=550N

Oblicz przyspieszenie a

Na podstawie II zasady dynamiki

F-Fo=m*a......... /m

(F-Fo) /m=a

a=(650N-550N) /950 kg

a=0,11m/s²

Samochód poruszał się z przyspieszeniem 0,11 m/s².

Zad 5

t=9s

v=36000m/3600s =10m/s

F=9N

Oblicz masę m

F=m*a........... /a

m=F/a......... *

a=v/t, przy vo =0

podst.do *

m=F*t/v

m=9 kg * m/s² *9s /10m/s

m=8,1 kg

Masa pojazdu była równa 8,1 kg.