👤

Mama kupiła szampon do włosów, mydło i krem do rąk. Za te zakupy zapłaciła 17 zł. Szampon kosztował o 2 razy więcej niż mydło, a krem do rąk był o 5 zł razy droższy niż mydło. Ile kosztowała każda z rzeczy zakupionych przez Mamę? Ułóż odpowiednie równanie i je rozwiąż.

Odpowiedź :

x - koszt mydła

2x - koszt szamponu

x + 5 - koszt kremu do rąk

x + 2x + x + 5 = 17

4x + 5 = 17

4x = 12

x = 3zł

2*3zł = 6zł

3zł + 5zł = 8zł

ODP: Mydło kosztowało 3zł, szampon kosztował 6zł, a za krem do rąk należy zapłacić 8zł

Liczę gdzieś głęboko na naj :)

Odpowiedź:

2x - koszt szamponu

x + 5 - koszt kremu do rąk

x + 2x + x + 5 = 17

4x + 5 = 17

4x = 12

x = 3zł

2*3zł = 6zł

3zł + 5zł = 8zł

odpowiedz mydło kosztuje 3 złotych,szampon 6 złotych, krem 8 złotych.

Szczegółowe wyjaśnienie:

Mam nadzieje że pomogłam.:)