Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
[tex]r=150cm=1,5m[/tex]
[tex]T=8s[/tex]
[tex]m=35kg[/tex]
[tex]szukane:v,F_d[/tex]
[tex]v=\frac{2\pi r}{T}[/tex]
[tex]v=\frac{2*3,14*1,5m}{8s}\approx1,18\frac{m}{s}[/tex]
[tex]F_d=\frac{mv^2}{r}[/tex]
[tex]F_d=\frac{35kg*(1,18\frac{m}{s})^2 }{1,5m}\approx32,49N[/tex]