👤

Ile wynosi średnia wartość siły działającej na tłok w silniku traktora, jeżeli powierzchnia tłoka jest równa 95 cm2, a średnie ciśnienie gazu powstałego ze spalania paliwa jest równe 450 kPa?

Odpowiedź :

[tex]dane:\\S = 95 \ cm^{2}} = 0,0095 \ m^{2}\\p = 450 \ kPa = 450 \ 000 \ Pa = 450 \ 000 \ \frac{N}{m^{2}}\\szukane:\\F = ?\\\\p = \frac{F}{S} \ \ /\cdot S\\\\F = p\cdot S\\\\F = 450000 \ Pa\cdot0,0095 \ m^{2}} = 450000\frac{N}{m^{2}}\cdot0,0095 \ m^{2}\\\\F = 4 \ 275 \ N = 4,275 \ kN[/tex]