👤

Oblicz stężenie procentowe roztworu o masie 80g, w którym znajduje się 10g substancji.

Odpowiedź :

Obliczenia :

[tex]C_p=\frac{m_s}{m_r}\cdot100\%\\\\m_s=10 \ g\\\\m_r=80 \ g\\\\Cp=\frac{10g}{80g}\cdot100\%=\frac{1}{8}\cdot100\%=\boxed{12,5\%}[/tex]

Odp. Stężenie procentowe tego roztworu wynosi 12,5%.

Dane: mr=80g, ms=10g

Cp = (ms*100%)/mr = (10g*100%)/80g = 12,5%

Oznaczenia:

Cp - stężenie procentowe, %

ms - masa substancji, g

mr - masa roztworu, g