👤

Oblicz, ile gramów kwasu siarkowego (VI) znajduje się w 0,3 dm3 roztworu o stężeniu 70%. Gęstość tego roztworu wynosi 1,5 g/cm3.

Odpowiedź :

Vr= 0,3 dm3=300 cm3

dr= 1,5 g/cm3

Cp= 70%

dr=mr÷Vr

mr= dr*Vr

mr= 1,5 g/cm3*300 cm3=450 g

Cp= (ms÷mr)*100%

Cp*mr=ms*100%

ms= (Cp*mr)÷100%

ms= ( 70%*450 g)÷100%

ms= 315 g