👤

Do 220g 10% roztworu dosypano 12g substancji. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu

Odpowiedź :

masa 1 roztworu = 220g

Cp1=10%

masa substancji w 1 roztworze: 220g*10%=22g

masa substancji w 2 roztworze: 22g+12g=34g

masa 2 roztworu: 220g+12g=232g

Cp2= (34g*100%)/232g=14,66%

Mr₁ = 220g

cp₁ = 10%

ms = cp * mr / 100%

ms₁ = 10 * 220 / 100 = 22g

ms₂ = 22g + 12g = 34g

mr₂ = 220g + 12g = 232g

cp₂ = 34 * 100% / 232 = 14,65%