👤

Babcia ma przepis, według którego z 6kg śliwek można otrzymać 2,5litra powideł.
a)Oblicz ile kg śliwek potrzeba do przygotowania jednego słoika o pojemności 1,5 litra?. ( zapisz obliczenia)
b)le powideł otrzymamy z 5 kg śliwek? ( zapisz obliczenia)
PROSZĘ NA TERAZ !!!


Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

a) 6÷2,5=2,4×1,5=3,6kg śliwek

b)2,5÷6=0.42×5=2.1 to jest wynik w przybliżeniu

Odpowiedź:

z 6 kg śliwek otrzymujemy 2,5 l powideł

a)

6=2,5

x=1,5

2,5x=6*1,5

2,5x=9/:2,5

x=3,6

Potrzeba 3,6 kg śliwek

b)

6=2,5

5=x

6x=5*2,5

6x=12,5/:6

x=2,083

Z 5 kg śliwek otrzymamy 2,083 l powideł

Szczegółowe wyjaśnienie: