👤

PLS 10MIN MAM
Zad. 1 W 500 g wody rozpuszczono 150 g soli kuchennej. Oblicz masę roztworu.

Zad. 2 W 50 g roztworu znajduje się 12 g substancji rozpuszczonej. Oblicz stężenie procentowe roztworu.

Zad. 3 W 180 g wody rozpuszczono 20 g soli. Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.

Zad. 4 Oblicz stężenie procentowe nasyconego roztworu CH3COONa w temperaturze 40 stopni C.

Zad. 5 Oblicz ile gramów wodorotlenku potasu potrzeba do przygotowania 0,4 dm3 roztworu 18-procentowego o gęstości 1,51 g/cm3.


Odpowiedź :

1.

ms = 150g
m rozpuszczalnika = 500g
mr = 150+500 = 650g

2.

mr = 50g
ms = 12g
cp = x

x = 12/50* 100%
x = 1200/50
x = 24%

3.

mr = 180+20 = 200g
ms = 20g
cp = x

x = 20/200*100%
x = 2000/200
x = 10%

5.

d = 1,51 g/cm3
v = 0,4 dm3 = 400 cm3
cp = 18%
ms = x
mr = y

d = y/v
y = dv
y = 1,51 * 400 = 604g

x/604*100% = 18%
x/604 = 0,18
x = 108,72