👤

Oblicz długość fali (w nanometrach) światła o 6,1 ∙10 14 Hz rozchodzącego się w próżni. Jakiej barwie
odpowiada ta długość fali?


Odpowiedź :

Dane:

[tex]f - czestotliwosc = 6,1 * 10^{14} Hz\\c - predkosc_.swiatla = 3*10^8 \frac{m}{s}[/tex]

λ - [tex]dlugosc_.fali[/tex]

λ = [tex]\frac{c}{f}[/tex] = [tex]\frac{3*10^8\frac{m}{s} }{6,1*10^{14}Hz} = 4,92*10^{-7} m = 492nm[/tex]

([tex]1nm=10^{-9}m[/tex])

Przedział o długości fali od 436 nm do 495 nm to świało niebieskie