👤

Oblicz.
a) stosunek liczby atomów pierwiastków chemicznych w cząsteczce tlenku glinu;
b) stosunek masowy pierwiastków w tym związku chemicznym;
c) zawartość procentową glinu w tym związku chemicznym.


Odpowiedź :

Odpowiedź:

tlenek glinu - Al₂O₃

a)

nAl : nO = 2 : 3

b)

mAl : mO = (2 * 27 u) : (3 * 16 u)

mAl : mO = 54 : 48

mAl : mO = 9 : 8  

c)  

m Al₂O₃ = 2 * 27 u + 3 * 16 u = 102 u  

%m(Al) = (2 * 27 u) / 102 u * 100% ≈ 52,94%

Wyjaśnienie:

Mam nadzieję że pomogłam i pozdrawiam.