👤

do 600 g wody dodano 200 g cukru Oblicz CP otrzymanego roztworu​

Odpowiedź :

Witaj :)

Dane:

[tex]m_s=200g\\m_{H_2O}=600g[/tex]

Szukane:

[tex]C_p=?\\[/tex]

                                             Rozwiązanie:

  • Liczymy masę roztworu sumując ze sobą masę wody i masę dodanego cukru

[tex]m_r=m_s+m_{H_2O}=200g+600g=800g[/tex]

  • Liczymy stężenie procentowe podstawiając dane do wzoru

[tex]C_p=\frac{m_s}{m_r}\cdot 100\%\\\\C_p=\frac{200g}{800g} \cdot 100\% = 25\%[/tex]

ODP.: Stężenie procentowe wynosi 25%