Odpowiedź :
Zaczynamy od wypisania danych i szukanych aby łatwiej orientować się w zadaniu:
[tex]m_{rozp}=300\:g[/tex]
[tex]m_s=140\:g[/tex]
[tex]m_r=?[/tex]
[tex]R=?[/tex]
[tex]Cp=?[/tex]
Aby obliczyć rozpuszczalność najlepiej wykorzystać proporcje. Pamiętaj, że rozpuszczalność podaje się na 100g H₂O:
[tex]300\:g_{\:rozp} --- 140\:g\\100\:g_{\:rozp} --- x\:g[/tex]
[tex]x=\frac{100\:g*140\:g}{300\:g}[/tex]
[tex]x=\fbox{46,67\:g}[/tex]
Do stężenia procentowego brakuje nam jeszcze masy roztworu. Przypomnijmy sobie jeszcze oba wzory potrzebne do zadania:
[tex]m_r=m_s+m_{rozp}[/tex]
[tex]Cp=\frac{m_s}{m_r}*100\%[/tex]
Teraz możemy podstawiać do wzoru:
[tex]m_r=300\:g+140\:g[/tex]
[tex]m_r=\underline{440\:g}[/tex]
[tex]Cp=\frac{140\:g}{440\:g}*100\%[/tex]
[tex]Cp=\fbox{31,82\:\%}[/tex]
Odpowiedź:
Rozpuszczalność substancji wynosi [tex]46,67\:g/100\:g\:H_2O[/tex], a stężenie procentowe wynosi [tex]31,82\:\%[/tex].