Odpowiedź :
Odpowiedź:
Wyjaśnienie:
[tex]F=3N[/tex]
[tex]x=5cm=0,05m[/tex]
a) O ile wydłuży się sprężyna, gdy zadziałamy na nią silą o wartości 9 N
[tex]F_1=9N[/tex]
[tex]szukane:x_1[/tex]
Siła sprężystości jest wprost proporcjonalna do wydłużenia sprężyny
[tex]F=k*x[/tex]
Jeżeli wartość siły wzrosła 3 razy to wydłużenie wzrośnie również 3 razy
[tex]x_1=3*5cm=15cm=0,15m[/tex]
b) Oblicz wartość współczynnika sprężystości dla tej sprężyny.
[tex]F=k*x/:x[/tex]
[tex]k=\frac{F}{x}[/tex]
[tex]k=\frac{3N}{0,05m}=60\frac{N}{m}[/tex]