👤

Odważono 5 g substancji i rozpuszczono w 150 cm 3 rozpuszczalnika o gęstości d=0,88 g/cm 3
Oblicz stężenie procentowe otrzymanego roztworu.


Odpowiedź :

Odpowiedź: 3,8%

dane:

ms=5g

vr=150cm3

dr=0,88g/cm3

szukane;

mr,C%

wyliczenie:

d=m/v    mr=  dr *vr

              mr=0,88g/cm3*150cm3= 132g

C%=ms/mr*100%

C%=5g/132g *100%

C% = 3,8%

odp: Otrzymany roztwór był 3,8%