Odpowiedź :
Będę korzystać z poniższych wzorów:
- d = m/V
d - gęstość, g/cm3
m - masa, g
V - objętość, cm3
- Cp = (ms*100%)/mr
Cp - stężenie procentowe, %
ms - masa substancji, g
mr - masa roztworu, g
- Obliczanie masy alkoholu
Dane: V=200cm3, d=0,8g/cm3
ms = d*V = 0,8 * 200 = 160g
Jest to nasza masa substancji :)
- Obliczanie stężenia procentowego
Dane: ms=160g, mr=600g+160g = 760g
Cp = (160g*100%)/760g = 21,05%