👤

Zad. 3
Za 3 kg jabłek i 2 kg gruszek zapłacono 19 zł. Kilogram
gruszek kosztuje o 2 zł więcej niż kilogram jabłek. Ile
zapłacono za jabłka, a ile za gruszki?
Uwaga: rozwiąż zadanie przy pomocy równania.

Na teraz szybko


Odpowiedź :

Szczegółowe wyjaśnienie:

x - cena 1kg jabłek

x+2 - cena 1kg gruszek

3x+2(x+2)=19

3x+2x+4=19

5x+4=19

5x=19-4

5x=15 |:5

x=3

x=3 zł

x+2=3+2=5 zł

Odp.: Za jabłka zapłacono 3zł, a za gruszki 5zł.