Odpowiedź:
uczeń Iksiński 54%
Igrekowski 300 głosów co stanowi 46% całości
x- liczba wszystkich głosów
54%x+300=x
0,54x-x=-300
-0,46x=-300/:(-46)
x=652
lub
46%=300
100%=x
46x=30000/:46
x=652
W głosowaniu wzięło 652 uczniów
Iksiński 54% z 652⇒ 352
Igrekowski 300
--------------------------------------
razem 652
Szczegółowe wyjaśnienie:
Zaokrągliłam liczby ponieważ uczeń musi być całością