👤

15. a) Pole trójkata jest równe 20 cm². Jeden z tych bloków tego trójkata ma 16 cm. Oblicz wysokokt opuszczoną na ten bok.
b) Podstawy trapezu o polu 48 cm² mają długości 5 cm 7 cm.
Jaką wysokość ma ten trapez?​


Odpowiedź :

a)

P = 1/2 * ah

a = 16 cm
P = 20 cm2
h = ?

20 = 1/2 * 16 * h
20 = 8h
h = 20/8
h = 2,5 cm

odp: wysokość opuszczona na ten bok ma 2,5 cm

b)

P = 1/2(a+b)*h

a = 5 cm
b = 7 cm
P = 48 cm2
h = ?

48 = 1/2(5+7) * h
48 = 1/2 * 12 * h
48 = 6h
h = 8 cm

odp: wysokość trapezu ma 8 cm

[tex]a)\\\\pole\ trojkata:\ \ P=20\ cm^2\\\\bok\ trojkata:\ a=16\ cm\\\\wysokosc\ opuszczona\ na\ ten\ bok:\ \ h=?\\\\P=\frac{1}{2}ah\\\\\frac{1}{2}*16*h=20\\\\8h=20\ \ :8\\\\h=\frac{20}{8}=2,5\ cm\\\\odp.\ Wysokosc\ opuszczona\ na\ ten\ bok\ ma\ dlugosc\ 2,5\ cm .[/tex]

[tex]b)\\\\pole\ trapezu:\ \ P=48\ cm^2\\\\podstawa\ dolna:\ a=7\ cm\\\\podstawa\ gorna:\ b=5\ cm\\\\wysokosc\ :\ \ h=?\\\\P=\frac{a+b}{2}*h\\\\\frac{ 7+5}{2} *h=48\\\\ \frac{12}{2}h=20\\\\6h=48\ \ :6\\\\h=8\ cm\\\\odp.\ Wysokosc\ tego\ trapezu\ ma\ dlugosc\ 8 cm .[/tex]