👤

1. Oblicz, ile gramów tlenku potasu powstanie w wyniku reakcji 30 g potasu z tlenem.

2. Oblicz, ile gramów chlorowodoru (HCl) powstanie w wyniku reakcji 50 g chloru z wodorem.

3. Oblicz masę tlenu, która została wykorzystana do otrzymania 40 g tlenku siarki (VI).

Pomógłby ktoś? Dam naj <3 ALE UWAGA, PROSZĘ NIE WPISYWAĆ POJĘCIA O MOLACH


Odpowiedź :

Zadanie 1

156u         188u

4K+O2--->2K2O

30g            xg

156u---188u

30g---xg

x=36,15 g

Zadanie 2

       71u      73u

H2+Cl2--->2HCl

      50g      xg

71u---73u

50g---xg

x=51,41 g

Zadanie 3

      96u     160 u

2S+3O2--->2SO3

      xg          40g

96u---160u

xg---40g

x=24 g