Odpowiedź :
zadanie 1
dane:
h=30 m
Ep=1,5 kJ= 1500 J
g=10 m/s
szukane:
m=?
rozwiązanie
[tex]E_{p}=mgh\\1500 J=m*10\frac{m}{s^2}*30 m\\m=\frac{1500J}{10\frac{m}{s^2}*30m } = 5 kg[/tex]
odp. masa ciała to 5 kg
zadanie 2
dane:
m=200 kg
Ep=4 kJ=4000 J
g=10 m/s
szukane:
h=?
rozwiązanie:
[tex]E_{p}=mgh\\4000J=200kg*10\frac{m}{s^2}*h\\h=\frac{4000J}{10\frac{m}{s^2}*200kg } = 2 m[/tex]
odp. ciało znajdowało się na wysokości 2 metrów.