👤

Pod koniec dnia pan Wojciech obniżył cenę truskawek na swoim straganie o [tex]\frac{1}{4}[/tex]. Pani Joanna kupiła 3 kg truskawek po obniżonej cenie i zapłaciła 18 zł. Ile kosztował kilogram truskawek przed obniżeniem ceny?

Odpowiedź :

Odpowiedź:

3kg---18zł

1kg---6zł

6zł----75%

x------100%

x=8zł

Odp: 1kg truskawek kosztował 8zł.

Szczegółowe wyjaśnienie:

x → cena truskawek przed obniżką (za 1 kg)

18 zł : 3 kg = 6 zł → cena truskawek przed obniżką (za 1 kg)

1/4 ze 100%, to 25%, więc → 100% - 25% = 75%

Układamy równanie:

100% → x

75% → 6 zł

Metodą na ,,krzyż'':

[tex]x = \frac{100 \ * \ 6}{75} = \frac{600}{75} = 8[/tex]

Odp. Kilogram truskawek przed obniżeniem ceny kosztował 8 zł.

Go Studier: Inne Pytanie