👤

Odległość między miejscowością A i B pokonuje się w ciągu 1,5 godziny jadąc ze średnią prędkością 60 km/h. O ile minut krócej będzie trwała jazda samochodem na tej trasie, jeżeli średnia prędkość zwiększy się o 25%? Zapisz wszystkie potrzebne obliczenia.

Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

t₁= 1,5 h

v₁-60 km/h

v₂=1,25*v₁= 75km/h,   (100+25)% = 1,25

oblicz t₁-t₂

Obliczam drogę

s = v₁*t₁

s = 60 km/h*1,5 h = 90 km

obliczam czas t₂

t₂ = s/v₂

t₂-90km/90 km/h

t₂ = 1 h

różnica czasów

t₁-t₂ = 1,5h -1 h =0,5 h

Jazda będzie trwała o  0,5 h krócej

Go Studier: Inne Pytanie