👤

DAJNE NAJ . Pociąg o m=100t pod działaniem ciągu lokomotywy Fc=125kN zwiększył poziomą prędkość od Vo=36km/h do v=54km/h na s=600m . znajdź opór .

Odpowiedź :

m= 100 t = 100000 kg

Fc = 125 kN

Vo=36 km/h = 10 m/s

Vk=54 km/h =15 m/s

s= 600 m

Fo=?

Vk=Vo+a*t

a=(Vk-Vo)/t

s=Vo*t+0,5*a*t²

s=Vo*t + 0,5 (Vk-Vo)*t

s=Vo*t + 0,5*Vk*t - 0,5*Vo*t

s=Vo*t + 0,5*Vk*t - 0,5*Vo*t

s=0,5*t*(Vk+Vo)

t=(2*s)/(Vk+Vo)

t=(2*600)/(15+10)

t=48 s

a=((Vk+Vo)*(Vk-Vo))/(2*s)

Fc-Fo=m*a

Fo=Fc-m*a

Fo=Fc-m*a

Fo=125000 - 100000 * ((15+10)*(15-10))/(2*600)

Fo=114,6 kN