👤

Z jaką siłą atmosfera ciśnie na wasz podręcznik fizyki, którego pole okładki wynosi 507 cm2? Załóżcie, że ciśnienie atmosferyczne jest normalne.
pls pomożcie :)


Odpowiedź :

Odpowiedź:

Wyjaśnienie:

[tex]s=507cm^2=0,0507m^2[/tex]

[tex]p_a=1013hPa=101300Pa=101300\frac{N}{m^2}[/tex] → średnie ciśnienie atmosferyczne - ciśnienie normalne

[tex]Szukane:F[/tex]

[tex]p_a=\frac{F}{S}/*S[/tex]

[tex]F=p_a*S[/tex]

[tex]F=101300\frac{N}{m^2}*0,0507m^2=5135,3N[/tex]

..................

[tex]1hPa=100Pa[/tex]

[tex]1cm^2=0,01m*0,01m=0,0001m^2[/tex]