👤

Dwie ściany prostopadłościanu to kwadraty o boku 4 cm. Objętość tego prostopadłościanu jest równa 40 cm3 . Oblicz pole powierzchni tego prostopadłościanu.

Odpowiedź :

a=4cm - długość krawędzi prostopadłościanu

H - wysokość prostopadłościanu

V=40cm³

Korzystamy z wzoru :

V=a²·H

(4cm)²·H=40cm³

16cm²·H=40cm³|:16cm²

H=40/16cm

H=5/2cm

Pc=2a²+4aH

Pc=2·(4cm)²+4·4cm·5/2cm

Pc=32cm²+40cm²

Pc=72cm²